راهنمای خرید لباس عروس؛ چگونه لباس عروس انتخاب کنیم؟

0
3758
راهنمای خرید لباس عروس

لباس عروسی، لباسی است که عروس در میهمانی عروسی یا در پای سفره عقد به تن می کند. رنگ و مدل لباس عروسی به فرهنگ و رسوم قومیتی بستگی دارد. لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته و همه عروس ها، دوستدار این هستند که زیباتر به نظر برسند. 

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید، به دوره ملکه ویکتوریا در انگلستان باز می گردد. با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها عروس های هندی، چینی، ویتنامی و ژاپنی همچنان از رنگ های ملی خود برای لباس عروس استفاده می کنند. 

لباس عروس انواع مختلفی دارد که در این قسمت به صورت تفکیک شده به آنها اشاره شده است. 

انتخاب لباس عروس با توجه به فرم دامن (سیلوئت)

منظور از سیلوئت، فرم لباس است. برای انتخاب بهترین مدل لباس، مهم ترین مسئله ای که باید در نظر گرفت سیلوئت و یقه لباس است. به گونه ای که با اندام و سلیقه شما هماهنگ باشد.

فرم A ( لاین A line)

این فرم شامل دامنی است که از کمر به پایین به تدریج گشاد می شود. فرم حرف A را ایجاد می کند. این طرح دارای برش های عمودی است که از روی کمر یا شانه ها شروع شده و تا پایین دامن ادامه دارند. 

  • این مدل برای اندام های ریز مناسب است برای عروس کوتاه قد را بلندتر نشان می دهد. 
  • برای عروس های با هیکل درشت نیز مناسب است. زیرا توجه را از باسن و ران ها دور می کند. 
  • البته این فرم لباس برای عروس های با کمر پهن مناسب نیست. چون توجه را به سوی کمر متمرکز می کند. 

کمر فرم U یا V

این مدل که دارای فرم U یا V است معمولا چندین سانتیمتر پایین تر از جایگاه اصلی کمر واقع می شود. این فرم برای عروس های بلند قد که سعی دارند کمرشان را باریک تر نشان دهند، مناسب است. 

در مقابل عروس های کوتاه قد، باید از این فرم دوری کنند. زیرا قدشان را کوتاه تر نشان می دهد. به طور کلی این فرم برای عروس های بلند قد، دارای باسن پهن یا دارای اندام گلابی شکل پیشنهاد می شود. 

مدل Ball gown

این فرم از رسمی ترین و سنتی ترین مدل های لباس عروس است. برای عروس هایی که به ظاهر کلاسیک و شیک تمایل دارند بسیار مناسب است. 

فرم لباس Ball gown دارای بالاتنه بسیار تنگ است که بک دامن بسیار گشاد و پرچین امتداد می یابد. لذا، عروس هایی که می خواهند باسن و ران های پهن شان را پنهان کنند، همچنین عروس های با اندام لاغر، پر، متوسط و بلند قد و اندام های گلابی می توانند از این مدل استفاده کنند. 

اما برای عروس های ریز و قد کوتاه نامناسب است زیرا دامن پرچین آن باعث ایجاد توجه را به قد آن ها جلب می کند. 

انتخاب لباس عروس با توجه به فرم یقه

یقه قایقی ( bateau)

این مدل با یقه پهن تا سر شانه ها امتداد دارد. برای خانم های با سینه کوچک مناسب بوده و برای خانم های با سینه بزرگ نامناسب است. 

یقه ایستاده 

این مدل یقه بلند و در پایین گردن فرم گرد می یابد و توجه را از سینه ها دور می کند. معمولا عروس های پوشیده این یقه را انتخاب می کنند. 

این یقه برای خانم هایی با سینه های کوچک (زیر سینه ها را بزرگ تر نشان می دهد) مناسب است و برای خانم هایی با سینه های بزرگ (زیرا سینه ها را بزرگتر نشان می دهد) نامناسب است. 

یقه زیر شانه 

این نوع یقه پایین تر از شانه ها قرار می گیرد. شانه ها و استخوان های زیر گردن را نمایان تر می کند. برای خانم هایی که با سینه های بزرگتر و دارای اندام گلابی شکل هستند، مناسب است. برای خانم هایی که دارای شانه های پهن و بازوهای بزرگ هستند، نامناسب است. 

یقه دراپه 

این مدل شبیه یقه زیر شانه است با این تفاوت که چین دارد و مقدار پارچه بیشتری می برد. برای خانم هایی بازو های پر و استخوان های زیبا و مشخص در زیر گردن مناسب است. برای خانم های با استخوان های ترقوه پنهان نامناسب است. 

انتخاب لباس عروس با توجه به قد لباس 

تا مچ: حاشیه پایین این لباس روی مچ قرار دارد. دامن این لباس می تواند تنگ یا پرچین باشد. 

بالرین: این مدل درست مثل نامش دارای دامنی پرچین، کمی بالاتر از مچ پا است. این دامن برای مراسم عروسی که در فضای باز برگزار می شوند، مناسب است. 

تا روی زمین: پایین لباس از تمام جهات نزدیک زمین و مناسب برا لباس های تنگ و پرچین بوده و کاملا رسمی است. 

تا ساق پا: حاشیه این لباس در جایی بین زانو و مچ پا واقع می شود. معمولا برای مراسمی که کمتر رسمی باشد. مناسب است. 

بلند-کوتاه: این لباس هم شبیه مدل قبل است جلو آن در نقطه ای بین زانو و مچ پا قرار دارد. اما پشت لباس بلند یا دنباله دار است. ( این فرم برای ساقدوش های عروس خیلی مناسب است)

تا زانو: پایین لباس درست تا زانو است. بسیار مناسب برای ساقدوش ها یا عروسی غیررسمی است. 

مینی: این لباس دارای دامن بسیار کوتاه و خیلی بالاتر از زانو است. معمولا عروس های جوانی که تمایل به نوگرایی و متفاوت بودن با دیگران را دارند، این مدل را انتخاب می کنند. 

انتخاب لباس عروس با توجه به مدل آستین

آستین مدل تی شرتی:

 این آستین ها شبیه آستین تی شرت، کوتاه یا بلند است و مناسب عروس هایی است که تمایل دارند بازوهایشان را بپوشانند. 

بیشتر بخوانید: تاپ و تی شرت زنانه

آستین پفی:

از مدل تی شرتی کوتاه تر و گردتر است. به همین دلیل بارتر است. به خانم هایی که لاغرند و بازوهای زیبا و کشیده دارند، پیشنهاد می شود.

آستین های زیرشانه:

این آستین ها بالای بازوها را پوشانده اما شانه ها را نمایان می کنند. این مدل هم برای خانم های با سینه کوچک یا سینه بزرگ مناسب است. از آنجایی که این مدل بخشی از بازوها را می پوشاند، تقریبا همه با این مدل راحت هستند. 

آستین های 3 ربع: 

این آستین ها بین آرنج و مچ دست تمام می شوند. بسیار شیک و در عین حال پوشیده اند. به همین دلیل، بسیار مورد توجه طراحان مد قرار می گیرد. 

بندهای اسپاگتی مانند: 

این مدل به جای آستین دارای تعدادی بند بسیار نازک (تقریبا نامرئی) است و مناسب آنهای است که بازوهای زیبایی دارند. 

انتخاب لباس عروس با توجه به جنس پارچه

از عوامل بسیار مهم در انتخاب لباس عروس مدل، برش، بافت، فصل و… هستنذ. یک مدل واحد با پارچه های گوناگون ممکن است کاملا متفاوت به نظر آید. زیرا نوع هر پارچه برای ایجاد حس خاطی طراحان شده است. بعضی از پارچه ها به تن می چسبند در حالی که برخی دیگر از بدن فاصله می گیرند. 

برخی به خاطر خشک بودن آن و برخی به جهت سبک بودن شان ارزشمند هستند. پارچه ابریشم به علت استحکام و خاصیت ارتجاعی برای لباس عروس بسیار پرطرفدار است. 

برای بافت بیشتر پارچه ها از ابریشم استفاده می شوند. در مقابل، ساتن که به علت برق فوق العاده اش معروف شده است. 

ساتن دوشس (Duchess Satin) ترکیبی از ابریشم و ریون بوده و در عین حال از ابریشم خالص سبک تر و ارزان تر است.

انواع دیگری از پارچه با ابریشم بافته می شوند که هر یک دارای ویژگی های خاص خود از جمله سبکی، برث کمتر، تنوع بافت و شفافیت هستند. 

انتخاب لباس عروس با توجه به رنگ لباس 

سفید مطلق (گچی = white stark)

روشن ترین و درخشان ترین نوع سفید که برای پوست های تیره مناسب است. 

سفید طبیعی یا ابریشمی

کمی با سفید مطلق تفاوت دارد اما در عکس ها دقیقا مثل هم ظاهر می شوند. رنگ سفید طبیعی یا ملایم که به اندازه سفید مطلق گچی نیست برای 80 درصد از افراد مناسب است. 

نباتی (عاج = ivory)

بعضی از لباس های نباتی دارای ته رنگ زرد هستند. برخی فقط سفید خیلی ملایم اند. 

سفید متمایل به پوست پیازی

سفیدی که دارای ته رنگی صورتی است و در عکس ها تقریبا همان سفید به نظر می آید. 

انتخاب لباس عروس با توجه به رنگ پوست

کلید پیدا کردن سفید مناسب شناختن رنگ پوستتان است. 

پوست روشن (سفید): بهترین رنگ نباتی های زرد یا سفید های گرم و طبیعی هستند. البته بهتر است از سفید مطلق و گچی دوری کنید زیرا کاملا محو خواهید شد. 

پوست متوسط با ته رنگ صورتی : رنگ های کرم را انتخاب کنید. 

پوست متوسط به ته رنگ زرد: از سفیدهای متمایل به پوست پیازی یا سفید طبیعی استفاده کنید. 

پوست تیره: بیشتر سفید برای شما مناسب هستند. البته اگر چهره تان ته رنگ زرد یا زیتونی دارد از لباس های نباتی رنگ و دارای ته رنگ زرد دوری کنید. به جای آن از سفید گچی (مطلق) یا سفید متمایل به پوست پیازی استفاده کنید. 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید