چگونه کت و شلوار مناسب بخریم ؟

0
3375
چگونه کت و شلوار مناسب بخریم


همیشه برای بسیاری از ما این سوال مطرح بوده است که که چگونه یک کت و شلوار مناسب بخریم ؟ یا همچنین در مورد دانستنیهای کت و شلوار و یا حتی در مورد مشخصات کت و شلوار خوب چیست و سوالات دیگری که ممکن هست خواسته و ناخواسته در طول زندگی به آن بر بخورد کنیم را داشته ایم.

امروزه کت و شلوار به عنوان اصلی ترین پوشش رسمی آقایان، جایگاه خاصی در بین آنان دارد. بسیاری از آقایان بر این عقیده هستند که کت و شلوار را تنها می بایست در موقعیت های کاری و رسمی به تن کرد، در حالی که کت و شلوار، لباسی است که در فصول مختلف و برای تمامی سنین و موقعیت های مختلف قابل استفاده است.

بیشتر آقایان اگر سال های سال کت و شلوار بپوشند و در کمد لباس هایشان چند دست کت و شلوار داشته باشند، باز هم هنگام خرید یک کت و شلوار جدید برای خودشان، تردید دارند و از خود میپرسند چه مدل کت و شلوار بخرند، یا اینکه چه مدل کت و شلواری برایشان مناسب تر است.

در این قسمت با توجه به موقعیت اجتماعی، علائق و سبک زندگی شما، و با توجه به امور روزانه خود که شامل جلسات رسمی، ملاقات ها و دیدارهای روزمره و خودمانی است پیشنهاداتی ارائه شده تا کت و شلوار ایده آل خود را از انواع تک دکمه، دو دکمه و سه دکمه انتخاب کرده و به تن نمائید.

برای متوجه شدن اصول پوشیدن کت و شلوار و هماهنگ کردن کت و شلوار می بایست ضمن آشنایی با نکات زیر آنها را به کار گیرید؛

راهنمای خرید کت و شلوار دامادی ، رسمی و …

قسمت های مختلف یک کت و شلوار

یقه : بخشی از کت است که در اطراف گردن و روی شانه ها قرار می گیرد.

برگی(Labels): بخشی از یقه که تا پایین سینه ادامه دارد و معمولا ۳ یا ۴ اینچ است.این اندازه در بین عکس طراحان مختلف، متفاوت است.

گورج(Gorges): نقطه برخورد انتهای برگیها می باشد.

جیب : جیب های کت می‌توانند در مدل های مختلف از جمله؛Besom, Slit, Flap طراحی شوند. Flap دارای یک قسمت درب مانند است که روی جیب قرار دارد، ولی Slit فاقد این پوشش است.Besom دارای یک لبه باریک در بالا و پایین است.

چاک : یک شکاف عمودی در پشت کت است. کت ها می‌توانند دارای یک یا دو و یا فاقد چاک باشند.مزیت داشتن چاک انعطاف پذیری آن می‌باشد.

پیله ها: پیله ها، بخش هایی هستند که در جلوی شلوار قرار دارند.شلوار می‌تواند دارای یک یا دو پیله و یا فاقد پیله باشد.

دوبل پایین شلوار : قسمتی از شلوار که روی لبه پایینی شلوار دوخته می‌شود(لبه گردان) و معمولا ۱/۵ اینچ می‌باشد‌.

طرح های مختلف کت و شلوار

طرح کت و شلوار مثل رنگ، مدل و اندازه ی آن مهم است. چهار طرح اصلی کت و شلواری ساده، راه راه، چهارخانه، شطرنجی می باشد.

طرح ساده کت و شلوار :

این نوع طرح بیشتر در رنگ های مشکی، سرمه ای، زغالی و سفید جلوه دارد. با این حال، می توان رنگ بندی های دیگری مثل خاکی، قهوه ای، بژ و زرشکی را نیز در بین این طرح پیدا کرد. این طرح از کت و شلوار برای موقعیت های اداری مناسب است و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما می شود. هماهنگ کردن این مدل با تمام انواع پیراهن و کراوات کار راحتی است و می توانید هر نوع طرحی را برای پوشیدن با آن انتخاب کنید.

کت و شلوار ساده
خرید محصول از دیجی کالا


طرح راه راه کت و شلوار :

این طرح نسبت به طرح های دیگر بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و شامل خطوط عمودی در سر تا سر کت و شلوار است. این نوع طرح از نظر ضخامت و عرض خطوط آن به دو نوع گچی و مدادی تقسیم می شود. نوع مدادی آن دارای خطوط نازک با فاصله های نزدیک به هم هستند در صورتی که نوع گچی دارای خطوط ضخیم تر می باشد. مردانی که از این مدل کت و شلوار استفاده می کنند خیلی رسمی و با جذبه به نظر می رسند، این مدل را می توان در موقعیت های رسمی و مصاحبه ها استفاده کرد.

کت و شلوار راه راه
خرید محصول از دیجی کالا


طرح چهارخانه کت و شلوار:

این کت ها بی اغراق شیک تر و به روزتر از طرح ساده و راه راه هستند. طرح این کت ها به شکل چهارضلعی با خطهای عمودی و افقی می باشد. این مدل کت را در مهمانی ها، رویدادهای مذهبی و اجتماعی که رسمیت کمتری دارند می توانید استفاده کنید. در مقابل، این طرح از کت و شلوارها برای پوشیدن در محل کار و یا یک مصاحبه، رسمیت کافی را ندارند. با کمی مهارت می توانید این طرح کت و شلوار را با یک کراوات زیبا ست کنید. توجه داشته باشید که سایز چهارخانه های کت و شلوار باید با سایز طرح کروات و رنگ آن متفاوت باشد.هماهنگ کردن این طرح کت و شلوار با کروات و پیراهن شیک می تواند خیلی زیبا به نظر برسد.

کت و شلوار چهارخونه
خرید محصول از دیجی کالا


طرح شطرنجی کت و شلوار :

این مدل، طرحی عالی و مناسب در کنار دیگر کت و شلوارهای شما بوده و می تواند یکی از انتخاب های فوق العاده ای برای پوشیدن در یک رویداد مهم اجتماعی باشد.همچنین از این مدل می توانید در قرار ملاقات های رسمی، میهمانی ها و عروسی ها و حتی مراسم تشریفات استفاده کنید. این طرح نیز همانند طرح چهارخانه از خطهای عمودی و افقی تهیه شده با این تفاوت که چهارخانه های آن یک در میان پر و خالی است.

کت و شلوار شطرنجی
خرید محصول از دیجی کالا


اصول انتخاب کت و شلوار با توجه به اندام

در صورتی که دارای اندام درشتی هستید، سعی کنید کت و شلوارتان ساده و بدون طرح باشد.

اگر دارای اندام درشتی هستید (چاق هستید) باید سراغ کت هایی بروید که پشت شما را به خوبی بپوشاند.

اگر در نواحی باسن کمی چاق هستید، باید از پوشیدن کت هایی که در پشتشان دو چاک دارند خودداری کنید، چون این نوع کت ها توجه را بیشتر به سمت باسن شما معطوف می کند. پوشیدن کت های بدون چاک پشت یا حداکثر یک چاک، برای شما بهتر است.

در صورتی که دارای اندام نسبتا درشت با قد کوتاهی هستید، هرگز از کت و شلوار گشاد استفاده نکنید، زیرا این مدل کت و شلوار ضمن آنکه شما را لاغرتر نشان نمی دهد، بلکه از شما چهره ای نامرتب و زشت برجای می گذارد.

اگر دارای اندام درشتی هستید، در فصل زمستان سعی کنید کت و شلواری را انتخاب کنید که از پارچه های پشمی نرم و سبک تری تهیه شده اند. اگر از نظر مالی مکفی هستید، کت و شلوارهای پشمی سبک با کیفیت عالی از جنس کشمیر که مناسب ترین نمونه ی کت و شلوار است تهیه کنید زیرا مناسب اندام شما می باشد.

بستن دکمه های کت در افراد نسبتا چاق باعث می شود که اندامشان کوچک تر به نظر برسد.

بهترین نوع کت، برای افراد چاق مدل های سه دکمه است، زیرا باعث میشود که اندامشان کوچک تر به نظر بیاید.

در صورتی که اندام درشتی دارید از پوشیدن کت هایی که پارچه هایی با بافت درشت و طرح دار هستند جدا خودداری کنید.

اگر قد بلند هستید هرگز کت و شلوار بزرگتر از اندام خودتان نپوشید زیرا شما را لاغرتر نشان می دهد و هیچ کمکی به بهتر شدن اندام شما نخواهد کرد.

برای افرادی با قد کوتاه، کت و شلوارهایی با طرح راه راه پیشنهاد می شود.

خرید کت رسمی مردانه ، خرید ست رسمی مردانه ، جلیقه رسمی مردانه با تنوع بسیار

کت، جلیقه و ست رسمی مردانه
خرید محصول از دیجی کالا

انتخاب کت و شلوار با توجه به شاخصه های کت و شلوار

یقه

یقه کت باید به صورت کامل بر روی قسمت قفسه سینه شما نشسته باشد و هیچ گونه پفی در این قسمت مشاهده نشود.
یقه کت می بایست به شکلی در قسمت پشت گردنتان قرار گیرد که همواره قسمت کوچکی از یقه پیراهنتان مشخص شود.

ساسون پشت

کت شما در قسمت پشت و در ناحیه ساسون نباید باز شده باشد (در حقیقت کت می بایست در قسمت پشتی کاملا صاف و بدون هیچ گونه چین خوردگی به تن شما ایستاده باشد).

آستین

آستین کت تقریبا باید ۱۲ سانت بالاتر از نوک شصت شما باشد.
آستین کت های رسمی و اسپرت باید طوری طراحی شوند که حدود ۱ تا ۳ سانتیمتر از سر آستین پیراهنی که زیر آن پوشیده اید مشخص باشد.

شلوار

استفاده از کت و شلوارهای غیر رسمی که کت های آنها، مانند کت های رسمی، شانه ی پهن ندارند و در داخل آنها از آستری استفاده نشده، جهت موقعیت های معمولی و غیررسمی یک انتخاب کاملا صحیح به نظر می رسد.

شلوار مناسب برای کت و شلوار می بایست در قسمت باسن کاملا صاف و بدون هیچ گونه چین خوردگی، به تن شما بنشیند و قسمت جلوی آن نیز می بایست کاملا یکنواخت بایستد. در غیر اینصورت سایز و یا برش شلوارتان مناسب با اندام شما نخواهد بود.

با توجه به گستردگی انواع شلوار، از نظر تعداد پیله (بدون پیله، تک پیله یا دو پیله) و همچنین از نظر پاچه شلوار (ساده و یا پاکتی) شما می توانید با توجه به سلیقه ی شخصی خود، بهترین را برای خود برگزینید.

شلوارهای کت و شلوار را در صورتی که پیله دار هستند، حتما پاکتی کنید ولی اگر جلوی شور صاف و بدون پیله است، هیچ الزامی برای این کار وجود ندارد و آن به سلیقه شما بستگی دارد.

اگر پاچه شلوار کت و شلوارتان پاکتی باشد شکل رسمی تری به خود می را وادتر نشان می دهد بنابراین اگر می خواهید بلندتر به نظر برسید
شلواری را انتخاب کنید که پاچه آن پاکتی نباشد.

اگر کت و شلوار شما از نوع رسمی است، حتما باید اندازه ی قد شلوار روی کفشتان قرار بگیرد، شلوارهای با اندازه ی کوتاه تا روی قوزک پا برای کت و شلوارهای نیمه رسمی است.

سایز

کت و شلوار نوعی سایزبندی مخصوص به خود مختلف، 4، 6 و 8 موجود است. دراپ 4 برای افراد کوتاه قد،دراپ 6 برای افراد با قد متوسط و در نهایت دراپ 8 برای افراد بلند قد مناسب است.

نحوه ی سایزبندی کت و شلوار با سایز بندی شلوار معمولی کمی متفاوت است. البته می توانید به روش خیلی ساده آن را به خاطر بسپارید. به این ترتیب که سایز کت و شلوار شما به اندازه 6 واحد : سایز شلوار تک شما بیشتر است. به عنوان مثال فردی که سایز شلوارش 48 است، سایز کت و شلوارش 54 می باشد).

نباید سایز کت و شلوارتان زیاد بزرگ بوده و سرشانه های کت باید جذب شانه هایتان باشد.

برش

کت های دو طرف دکمه دار نسبت به کتهای جدید که یک طرف آنها دکمه دارد مناسب برای مصارف عمومی نیستند. مگر آنکه قصد داشته باشید مجموعه کت و شلوارهای خود را با خریدن این مدل کامل تر کنید.

رنگ

جهت خرید کت و شلوار، رنگ های مشکی، سرمه ای، زغال سنگی، طوسی و قهوه ای را به ترتیب در اولویت انتخاب خود قرار دهید.
همواره سعی کنید کت و شلواری انتخاب کنید که با گستره ی رنگی بیشتری از پیراهن هایتان هماهنگ شود.
کت و شلواری که رنگ آن مشکی باشد و با یک پیراهن سفید آن را هماهنگ کرده و پوشید یک کت و شلوار مردانه تمام کلاسیک است. (این نکته بین المللی است).

ست کردن

برای یک کت و شلوار و پیراهن ساده،می توانید از هر کروات ساده ای که رنگ آن با کت و پیراهن شما هماهنگ باشد، استفاده کنید. البته این به معنای آن نیست که مثلا آبی را فقط با آبی می توانید بپوشید.

شما می توانید یک کراوات زرد رنگ را انتخاب کنید که بر روی یک کت و شلوار و پیراهن آبی عالی به نظر می رسد.
برای کت و شلوار راه راه، اگر راههای آن ضعیف و کمرنگ هستند رنگ خود کت را زمینه اصلی قرار دهید و کراوات را با آن هماهنگ کنید،

درست مثل اینکه یک کت ساده پوشیده اید. اما اگر راه های کت برجسته و مشخص هستند، کراواتی را انتخاب کنید که به خوبی با رنگ راه های کت شما هماهنگ باشد. به عنوان مثال کتی با راه های مشخص قرمز را می توانید با کراوات قرمز رنگ بپوشید. »

پوشیدن کت و شلوار سفید نیز مانند یک بوم سفید نقاشی است که میتوانید هر رنگ و طرح کراواتی را که دوست دارید با آن بپوشید.

لزومی ندارد کت و شلوارهای خود را همواره با پیراهن های کلاسیک آستین بلند بپوشید بلکه می توانید از پیراهن های کلاسیک آستین کوتاه و یا تی شرت های ساده یقه گرد و یقه هفت و یقه سه دکمه نیز استفاده کنید.

عمومی


در هنگام خرید کت و شلوار علاوه بر مارکهایی که به همراه کالاست یک مارک پارچه ای بر روی آستین کت توسط دو بخیه دوختی کوچک متصل شده است که همچون مارک های دیگر می بایست با اولین استفاده از کت جدا شود. (بسیار دیده می شود که بسیاری از این افراد این مارک را از روی آستین شان جدا نمی کنند و با همان در موقعیت های رسمی بزرگ نیز شرکت می کنند لذا تقاضا می شود این مورد را قطعا رعایت کنید).

اگر کت راهدار انتخاب می کنید، دقت کنید که راههای کت در قسمت شانه و برگردان یقه مرتب و در یک ردیف باشد.
در هنگام خرید کت و شلوار پارچه آن را مچاله کنید تا از میزان چروک شدن آن مطلع شوید.

انتخاب کت و شلوار با توجه به مدل دکمه ها ( مشخصات کت و شلوار رسمی )


اصول پوشیدن کت تک دکمه

کت تک دکمه برای مردان لاغر اندامی که می خواهند شیک به نظر برسند بسیار مناسب است. محبوبیت کت تک دکمه در طرح های مد اخیر، افزایش زیادی داشته است.

اگر قصد خرید کت تک دکمه را دارید، توجه داشته باشید که این کت برای بسیاری از موقعیت ها مناسب نیست، به طور کلی با توجه به موقعیت های مکانی و زمانی مختلف استفاده از این مدل کت، محدودیت های خاصی دارد.

اگر ایستاده اید حتما باید دکمه آن را بسته و در حالت نشسته عکس این موضوع را انجام دهید. توجه کنید در غیر این صورت شما ظاهر خوشایندی نخواهید داشت.

هنگام پوشیدن کت تک دکمه باید به ترکیب کراوات و پیراهن خود توجه کنید در غیر این صورت ترکیب کت شما نامناسب جلوه می کند.

برای ملاقات اولیه با یک دوست می توانید این نوع کت را بپوشید.

پوشیدن این کت می تواند شما را فردی جذاب و مودب و دوست داشتنی نشان دهد.

کت تک دکمه مردانه رزگار
خرید محصول از دیجی کالا


اصول پوشیدن کت دو دکمه

کت دو دکمه دارای یک استاندارد جهانی است .این کت تمام خصوصیات برازنده اندام شما را مشخص تر می کند و از طرفی اگر بالا تنه نامناسبی دارید میتوانید با پوشیدن این نوع مدل کت آن را پنهان کنید و بسیار شیک به نظر برسید.اگر شما اهل کت و شلوار نیستید و یا اینکه فقط یک دست کت و شلوار در کمد لباس های خود دارید حتما آن را کت دو دکمه انتخاب کنید.

از طرفی اگر بالا تنه نامتناسبی دارید با پوشیدن این مدل کت بسیار شیک به نظر برسید.

به خاطر داشته باشید یک دست کت و شلوار دو دکمه همیشه لازم است چرا که هیچ وقت از مد نمی رود.

در هنگام پوشیدن کت دو دکمه فقط باید دکمه اول را ببندید.

اغلب کتهای دو دکمه مدرن به گونه ای طراحی شده اند که از نظر مدل، بین کت تک دکمه و سه دکمه قرار می گیرند.

در موقع خرید کت دو دکمه حتما باید به نحوه ی قرارگیری دکمه ها توجه کنید زیرا در راحتی شما مؤثرند.

کت دو دکمه برای امور اداری و همچنین امور روزانه مناسب است.

برای مردان کوتاه، مدل دو دکمه مناسب تر است.

کت دو دکمه مردانه آرمانی اکسچنج
خرید محصول از دیجی کالا


اصول پوشیدن کت سه دکمه

کت سه دکمه یک انتخاب عالی برای مردان بلندتر از 1/8متر می باشد. این دکمه ها عرض سینه را پهن تر نشان میدهند و باعث می شوند که شما در عین راحتی شیک و رسمی نیز به نظر برسید. کت سه دکمه از مدهای دهه ۶۰ بوده که اخیرا بیشتر طراحان برای مدل های جدید خود آن را دوباره احیا کرده اند، اگرچه نمی توان به استفاده از کت های دو دکمه پایان داد، ولی پوشیدن کت سه دکمه شما را شخصی پیرو مد نشان می دهد.

بهتر است دو دکمه از سه دکمه را ببندید.
چون یقه کت سه دکمه معمولا کوتاهتر از دو دکمه است برای بالا بردن اعتماد به نفس و ایجاد تناسب در ظاهر خود، می توانید فقط دکمه وسط را ببندید.

از بستن سه دکمه با هم خودداری کنید زیرا به شما ظاهری سخت و خشک میدهد.

دکمه ها را طوری ببندید که از که از چین خوردگی و یا کشیدگی کت جلوگیری شود.

کت سه دکمه بهترین جایگزین برای کت دو دکمه در محل کار است و به خصوص اگر می خواهید در زمینه ی پوشش کمی برجسته تر از همکاران خود به نظر برسید.

اگر قد بلند هستید، می توانید مدل سه دکمه را انتخاب کنید (کتهای بیش از سه دکمه برای افراد بسیار قد بلند است).

در صورتی که بالا تنه ی درشتی دارید، همیشه دکمه بالای کت خود را باز گذاشته تا از کشیدن لباس شما جلوگیری کند، لذا محدودیت در حرکت شما کمتر می شود و ظاهری آراسته تر خواهید داشت.


اصول پوشیدن کت چند دکمه

کتهای رسمی؛ یک تا سه دکمه دارند. کت هایی که بیش از سه دکمه دارند، قدری امروزی تر بوده و بیشتر جنبه مد را می گیرند. این مدل، بیشتر برای وقایع اجتماعی کاربرد دارد تا یک ملاقات مهم کاری.
کت هایی که ۴ دکمه و یا بیشتر دارند طوری طراحی شده اند که باید تمام دکمه های آن بسته شوند. اگر دکمه آخر به راحتی بسته شود، باید آن را ببندید، اما اگر بسته شدن آن، باعث کشیدن پارچه می شود، بهتر است که آن را باز بگذارید.

کت زمستانی چند دکمه مردانه
خرید محصول از دیجی کالا

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید