شیر خشک بچه گربه: معرفی و خرید 3 برند محبوب در ایران (همراه با راهنمای کامل تغذیه نوزادان گربه)

0
13768
شیر خشک بچه گربه

شیر خشک بچه گربه یکی از مهم ترین و ضروری ترین نیازهای بچه گربه ها در بدو تولد است. به همین دلیل خرید یک شیر خشک مناسب برای رشد مناسب بچه گربه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای آشنایی با مهم ترین برندهای تولید خشک که در ایران می توانید آن را پیدا کنید، با ما همراه باشید.

شیر خشک بچه گربه

چرا برای تغذیه بچه گربه، باید حتما از شیر خشک استفاده کرد؟

گربه ها از زمانی که به دنیا می آیند بین 80 تا 120 گرم وزن دارند. برای رشد مناسب باید حدودا هفته ای بین 50 تا 100 گرم افزایش وزن داشته باشند. برای وزن گیری صحیح و رشد مناسب نیز باید تغذیه آن ها رعایت شود.

هم چنین بچه گربه تا حدود 1 ماهگی باید تنها از شیر تغذیه کنند و پس از آن شما می توانید مواد غذایی مناسب دیگر را به آرامی وارد رژیم غذایی او کنید.

شیر خشک بچه گربه

شیرهای موجود در بازار ( چه پرچرب، چه کم چرب، چه پاستوریزه و چه غیر از آن) برای تغذیه بچه گربه ها مناسب نیستند. شیر گاو از لحاظ مواد مغذی و ارزش غذایی که در خود دارد، نسبت به شیر گربه ضعیف تر است.

به همین دلیل استفاده از شیر گاو برای تغذیه بچه گربه ها کافی نیس و نمی تواند احتیاجات بدن او را به درستی تامین کند.

شاید دوست داشته باشی این مطلب هم بخوانی: فروش غذای خشک گربه ( راهنمای جامع خرید غذا برای گربه های خانگی )

پس در صورتی که دوست دارید یک گربه سالم، قوی و بانشاط داشته باشید باید نسبت به تغذیه او نیز بی تفاوت نباشید و از شیر خشک مخصوص بچه گربه ها استفاده کنید.

بچه گربه شما چقدر سن دارد؟

برای این که بدانید تا چه زمانی باید تنها به بچه گربه تان شیر دهید و از چه زمانی دادن غذاهای ملکمل را شروع کنید باید درک مناسبی از سن او داشته باشید.

همان طور که گفتیم بچه گربه ها، تا سن یک ماهگی باید تنها از شیر تغذیه کنند. و پس از آن می توانید از مکمل های دیگر  ( نه غذای خودتان) در کنار آن استفاده کنید.

برای تشخیص حدودی سن بچه گربه می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

 • اگر بچه گربه شما هنوز چشمانش بسته است باید وزنی معادل 150-200 گرم داشته باشد و سن او کمتر از 10 روز است.
 • اگر بچه گربه تان می تواند به راحتی برود و هم چنین اولین دندان شیری اش درآمده است احتمالا باید حدود 3 هفته سن داشته باشد.
 • اگر بین این دو حالت بود نیز سن دو هفتگی را برای بچه گربه تان در نظر بگیرید.
شیر خشک بچه گربه

نکات لازم برای غذا دادن به بچه گربه

 • بچه گربه ها تا یک ماهگی باید تنها از شیر خشک مخصوص شان تغذیه کنند.
 • هنگام درست کردن شیر خشک بچه گربه حتما آن را به خوبی مخلوط کنید و تا دمای 37 درجه سانتی گراد (دمای حدودی بدن خودتان) گرم کنید. هیچ گاه از شیر سرد برای تغذیه او استفاده نکنید.
 • باقی مانده شیر خشک ترکیب شده تان، را می توانید تا یک روز در یخچال نگهداری کنید. حتما پیش از استفاده دوباره آن را تا 37 درجه سانتی گراد گرم کنید.
 • از شیشه های شیر مخصوص برای بچه گربه استفاده کنید. استفاده از سرنگ می تواند باعث آسیب رسی به مجاری تنفسی یا حلق  او شود.
 • سری پستانک شیر را کنترل کنید. نه باید زیاد بزرگ باشد و نه زیاد کوچک. در حالت ایده آل، اگر شیشه را وارونه نگه دارید، شیر به صورت قطره ای از آن خواهد چکید.
 • برای شیر دادن به بچه گربه تان حتما او را بر روی شکم بخوابانید ( درست شبیه وضعیتی که خود بچه گربه ها در هنگام شیر خوردن از سینه مادر دارند). خوردن شیر در حالتی که بچه گربه به پشت خوابیده است می تواند باعث پریدن آن به گلو و ایجاد مشکلاتی مانند خفگی شود.
 • بعد از شیر خوردن با یک پارچه نرم، شکم بچه گربه تان را به صورت دورانی بمالید. این کار مانند زبان مادر برای بچه گربه عمل می کند و به سیستم گوارشی ( شامل هضم، حرکت روده ها، تخلیه ادرار و مدفوع) کمک می کند. در غیر این صورت خواهید دید که شکم بچه گربه تان نفخ کرده و اذیت است.
 • بعد از سن سه هفتگی لازم است ظرف آب تازه و خنک در کنار محل استراحت او و جود داشته باشد.
 • برای شروع تغذیه بچه گربه تان، از غذاهای انسانی به هیچ عنوان استفاده نکنید. برای این کار می توانید از غذاهای کنسروی یا غذاهای خشک مخصوص گربه ها استفاده کنید.

میزان نیاز بچه گربه به شیر خشک: چند بار؟ چه مقدار؟

بچه گربه ها، مانند بچه های انسان در طول رشد خود پس از تولد، نیازهایشان تغییر می کند. یعنی اینکه شما نباید انتظار داشته باشید که همان گونه که گربه تان در هفته اول شیر می خورد در هفته چهارم نیز همان گونه باشد.

بچه گربه ها در هفته اول باید مجموعا حدود 30 الی 40 میلی لیتر ( 1 میلی لیتر = 1 سی سی) شیر بخورند. چون حجم معده آن ها در ابتدای تولد کوچک است در هر مرتبه بیش از حدود 4 سی سی نمی توانند شیر بخورند. به همین دلیل لازم است حدودا هر 2 الی 3 ساعت یک بار به آن ها شیر دهید.

شیر خشک بچه گربه

میزان نیاز بچه گربه به شیر در هفته دوم به حدود 56 سی سی و در هفته سوم به حدود 80 سی سی می رسد. پس از هفته اول، می توانید فاصله شیر دهی را افزایش دهید. مثلا هر 4-5 ساعت یک بار.

برای این کار ببینید در هر بار گربه شما چقدر شیر می خورد ( مثلا 8 سی سی). سپس با توجه به اینکه باید در هفته دوم 56 سی سی شیر بخورد باید تقریبا 7 بار ( 8%56) به او شیر دهید. حالا این 7 بار را در طول 24 ساعت شبانه روزی تقسیم کنید. (اعدادی که گفتیم تنها برای مثال بود و این مقدار را باید خودتان تنظیم کنید).

برندهای معروف تولید کننده شیر خشک بچه گربه

برندهای زیادی وجود دارند که در زمینه تولید شیر خشک بچه گربه فعال هستند. شیر خشک های تهیه شده، کاملا مطابق با نیاز گربه ها تنظیم و برای رشد آن ها مناسب است. هم اکنون می توانید شیر خشک این برندها را به راحتی ( چه آنلاین و چه حضوری) در ایران تهیه کنید.

تولید شیر خشک مخصوص سگ و گربه توسط برند پرسا

برند پرسا، به عنوان یکی از برندهای معتبر ایرانی می باشد که در زمینه های تولید محصولات برای حیوان (دام ، سگ و گربه، طیور و حیات وحش) فعال است.

شیر خشک تولیدی توسط این شرکت فرمولاسیون ویژه ای دارد که می تواند تمام نیازهای غذایی گربه شما را  مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات و مجموعه کاملی از اویتامین ها و مواد معدنی) تامین کند. در نتیجه باعث وزن گیری مناسب و رشد خوب حیوان خانگی شما خواهد شد.

می توانید محصولات پرسا در این اینجا ببینید

پس از 24 از تولد گربه می توانید ان را به راحتی با آب مخلوط و برای تغذیه بچه گربه تان استفاده کنید.

سطح لاکتوز شیر خشک های تولید شده این شرکت بسیار پایین است.

در نتیجه برای گربه هایی با حساسیت به لاکتوز، مشکلی ایجاد نمی کند. هم چنین غنی شدن شیر خشک ها با سلول های مخمر و پروبیوتیک ها باعث کنترل باکتری های بیماری زا  و افزایش باکتری های مفید در دستگاه گوارش می شود.

هم چنین قیمت مناسب آن، این شیر خشک را به گزینه خوبی برای تامین تغذیه گربه های خانگی یا حتی گربه های خیابانی تبدیل کرده است.

هم اکنون می توانید دو نمونه از شیر خشک های تولیدی توسط این برند را به صورت آنلاین خریداری کنید:

شیر خشک سگ و گربه پرسا کد 01 وزن 450 گرم

	شیر خشک سگ و گربه پرسا کد 01 وزن 450 گرم
خرید محصول از دیجی کالا

شیر خشک گربه پرسا مدل Kitten Milk  وزن 450 گرم ( حاوی ال- ارژین برای جلوگیری از کاتاراکت یا آب مروارید در بچه گربه ها)

شیر خشک گربه پرسا مدل Kitten Milk وزن 450 گرم
خرید محصول از دیجی کالا

شیر خشک نوزاد گربه تولید شده توسط برند دکتر کلادرز ( Dr. Clauder’s)

دکتر کلادرز یکی از برندهای معروف خارجی ست که در زمینه تولید غذا برای حیوانات خانگی فعال است.

شیر خشک تولید شده توسط برند آلمانی دکترکلادز تمامی مواد غذایی لازم ( شامل اسید آمینه های ضروری، اسیدهای چربف کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی ) برای تغذیه و رشد گربه تان را تامین می کند.

اگر دوست دارید محصولات این برند را اینجا ببینید

به همین دلیل در اینده یک گربه باهوش، با رشد فیزیکی مناسب، موهای پرپشت تر و بدن سالم تر خواهید داشت. هم چنین فرمولاسیون به کار رفته در آن باعث تقویت سیستم گوارشی نوزاد گربه شما خواهد شد و از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری می کند.

هم اکنون می توانید دو نمونه از شیر خشک های تولیدی توسط این برند را به صورت آنلاین خریداری کنید:

شیر خشک گربه دکتر کلادر مدل Pro Life وزن 200 گرم

شیر خشک گربه دکتر کلادر مدل Pro Life وزن 200 گرم
خرید محصول از دیجی کالا

شیر خشک گربه دکتر کلادر کد 010 وزن 200 گرم

شیر خشک گربه دکتر کلادر کد 010 وزن 200 گرم
خرید محصول از دیجی کالا

شیر خشک دکتر کلادر کد 212526 وزن 200 گرم ( این محصول علاوه بر این که می تواند جایگزین شیر مادر گردد، به دلیل غنی شدن با کلسیم، فسفر، آهن، ید، کبالت، منگنز، روی و ویتامین های گروه A, B, C, D برای گربه های آبستن، پیر یا بیمار تغذیه مناسبی می باشد و می تواند نیازهای بدن آنان را به خوبی رفع کند)

شیر خشک دکتر کلادر کد 212526 وزن 200 گرم
خرید محصول از دیجی کالا

شیر خشک بچه گربه تولید شده توسط برند بایو پت اکیتو

برند بایو پت اکیتو به عنوان یک شرکت ترکیه ای، توانسته محصول بسیار مناسبی برای تغذیه گربه ها تولید کند.

بایو پت اکتیو

شیر خشک تولیدی توسط برند بایو پت اکیتو حاوی تمامی ویتامین ها و مواد ضروری مانند تائورین ( یکی از فراوان ترین آمینو اسیدهای موجود در سراسر بدن که در تنظیم تعادل آب، میزان انرژی، ضربان قلب و انقباضات عضلانی نقش مهمی دارد) می باشد.

درصد لاکتوز استاندارد این محصول از بروز اسهال در گربه های حساس جلوگیری می کند.

هم چنین علاوه بر بچه گربه ها، برای مادران شیرده و گربه های پیر نیز مناسب می باشد.

طبق ادعای این شرکت، به دلیل غنی بودن این شیرخشک از تمامی مواذ غذایی لازم، رشد حاصل از مصرف این شر خشک برابر با مصرف 2 برابر از سایر محصول های مشابه در بازار می باشد.

شیر خشک تولید شده توسط این برند را می توانید تحت عنوان زیر به صورت آنلاین خریداری نمایید.

شیر خشک بچه گربه بایو پت اکتیو مدل Kitten وزن 200 گرم

شیر خشک بچه گربه بایو پت اکتیو مدلKitten وزن ۲۰۰ گرم
خرید محصول از دیجی کالا

راه حل کاربردی درباره شیر خشک بچه گربه ها ( که حتما به دردتان خواهد خورد)

ممکن است به هر دلیلی نتوانید پیش از تمام شدن شیر خشک بچه گربه تان، آن را مجدد تهیه کنید. یا اینکه در یک موقع اضطراری قرار گرفتید و دسترسی به شیر خشک گربه ندارید. در این صورت نگران نباشید. از فرمول زیر برای تغذیه او استفاده کنید.

 • ۲۳۰ گرم پودر شیر
 • ۱ عدد زرده تخم مرغ هم زده
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل

البته دقت داشته باشید این یک راهکار موقت است که شما نهایتا می توانید تا یک روز از آن استفاده کنید. و برای استفاده دائم و جایگزین شیر خشک های مخصوص گربه به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید